Květen 2008

Ovocné knedlíky z tvarohového těsta

12. května 2008 v 21:18 | Minda |  Recepty
Ovocné knedlíky z tvarohového těsta
Potřeby: ½ kg hladké mouky
16 dkg měkkého tvarohu
2 vejce
6 lžic mléka
4 dkg másla
špetka soli
špetka prášku do pečiva
Postup:
Vše na vále zpracujeme do hladkého těsta, vyválíme a rozkrájíme na čtverce, které poklademe čerstvým (případně mraženým, či kompotovým) ovocem, např. švestkami, meruňkami, jahodami, višněmi atd.
Ovoce pečlivě zabalíme do těsta a knedlíky vaříme ve vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou.
Hotové knedlíky posypeme strouhaným tvarohem, (nebo mákem), cukrem a polijeme rozpuštěným máslem.

Poznámka: tyto míry jsou na 4-6 porcí.

Kalifornské dýňové koláčky s čokoládou

12. května 2008 v 21:16 | Minda |  Recepty
Dýňové kalifornské koláčky s čokoládou

Co potřebujeme:

2 ½ hrnečku hladké mouky
¼ hrnečku kakaa
2 lžičky prášku do pečiva
½ lžičky mleté skořice
špetka soli
½ hrnečku másla (Hery)
1½ hrnečku cukru krupice
½ hrnečku rostlinného oleje
½ hrnečku mléka
2 hrnečky nahrubo nastrouhané dýně (cukety)
1 hrneček čokolády na vaření rozlámané na kousky
hrst ořechů
3 vejce

V míse rozšleháme máslo, cukr a olej do husté pěny. Poté přidáme mléko a vejce. Přisypeme mouku se skořicí a práškem do pečiva. Přidáme kakao. Uděláme hladké těsto. Přidáme špetku soli a vmícháme nastrouhanou dýni. Těsto vlijeme na vymazaný a vysypaný plech a ozdobíme kousky čokolády, případně i ořechy. Pečeme asi 45 minut. Po vychladnutí nakrájíme na čtverečky a podáváme ozdobené kysanou smetanou nebo šlehačkou.

Itálie

12. května 2008 v 21:10 | Minda |  Výlety
Itálie je země tisíce tváří. Každá její část se od ostatních v mnohém liší. Hory, nížiny, moře, památky, stará města, dobrá kuchyně, národní parky… to všechno najdete v této krásné zemi. Každý si přijde na své.

Itálie se dělí na 20 oblastí, každá z nich má své hlavní město. Na severu je to například Benátsko, na jihu Kalábrie a ve Střední Itálii Toskánsko. K Itálii také patří mnoho ostrovů. Sicílie, Sardinie, Elba, nebo sopečné Liparské ostrovy. Sopečná činnost není v Itálii žádnou vzácností. Etnu, největší činnou sopku Evropy najdete právě zde. Kromě ní se v Itálii nachází také Vesuv, který pohřbil Pompeje.

Když jsme byli před pár lety v Kalábrii, navštívili jsme Pompeje. Nejdřív jsem byla ze zbořených domů a uliček nadšená. Méně nadšená jsem byla, když jsem zjistila, že všechny domy v Pompejích jsou úplně stejné. Naštěstí se našly i výjimky. Například pekárna s polozbořenou pecí nebo divadlo. Kromě budov jsme viděli také zvláštní sochy, které bývaly kdysi živé. Alespoň do té doby, než je žhavá láva v sochy proměnila. Vesuv je dosud aktivní a jeho erupce hrozí i v dnešní době.

Italská kuchyně je vyhlášená především svými těstovinami, pizzou, rybami, sýry a zmrzlinou. Je zde mnoho dobrých jídel, ale pokud neumíte italsky, můžete si objednat úplně něco jiného, než jste chtěli.

Právě to se nám v Itálii stalo. Byli jsme v restauraci, kde byl jídelníček pouze v italštině. Jelikož jsme neměli slovník, nemohli jsme si názvy jídel přeložit. Vybrali jsme si špagety, protože to bylo jediné jídlo, kterému jsme rozuměli. Ale když nám číšník jídlo přinesl, byly špagety obložené nevábně vypadajícími škeblemi.

Italové jsou milí a přátelští lidé a milují děti. Dětské hřiště a atrakce najdete na každém rohu. V Itálii je také mnoho zábavných parků, kde si přijdou na své i milovníci adrenalinu. Jeden takový park se jmenuje Mirabilandia a nachází se poblíž Ravenny.

Mirabilandia je můj nejoblíbenější zábavný park. Je tam spoustu atrakcí, které jinde nenajdete. Například obrovské skluzavky s vodou, kde se jezdí v nafukovacích člunech, nebo dráha s pohybujícími se modely dinosaurů, bludiště, horské dráhy, jízda na člunech v umělé řece, kolotoče, představení, 4D kino a spoustu dalších. Co znamená 4D kino jsme pochopili velmi brzy. Nejen že byl obraz plastický, ale také byly jako přídavek speciální efekty. Sedadlo vibrovalo, z trysek na předních sedadlech foukal vzduch, ale největší překvapení bylo, když z druhé trysky vystříkla voda.
Jako jedno z nejúžasnějších míst, která jsem navštívila, bych označila Benátky. Samozřejmě jsem už o nich mnohé slyšela, ale nedokázala jsem si je představit. Nádherné malebné městečko s kouzelnou atmosférou, s kanály a gondolami. Šli jsme se podívat na náměstí San Marco, kde mě fascinovalo, že se na jedno náměstí může vejít tak neskutečné množství holubů. Stačilo natáhnout ruku a už na vás deset sedělo. A na konci náměstí stála Kampanila, věž, která se před sto lety zřítila. I když v Benátkách zrovna není karneval, ve všech obchodech prodávají ručně vyráběné masky a kostýmy.
Stejně jako Benátsko je známé svým karnevalem, tak je Toskánsko známé slavností Palio. Tato slavnost probíhá v městečku Siena. Co to vlastně Palio je? Jsou to jakési dostihy, kdy každá čtvrť města má jednoho koně, kterému fandí. Každý jezdec má svůj znak a podle toho se také vyvěšují vlajky se znaky. Celé město touto slavností žije. My jsme měli to štěstí, že jsme viděli alespoň přípravy na Palio.

Všechny cesty vedou do Říma - a naše cesta tam vedla taky. V Římě je spousta antických památek. Nejznámější je Koloseum, Fórum Romanum a Pantheon. Koloseum je amfiteátr, kde se konaly gladiátorské zápasy. Fórum Romanum jsou zbytky antického Říma, který byl ve starověku mnohem menší než dnes. Pantheon je chrám, kde nejsou okna a místo nich je ve stropě velká díra, díky které je v chrámu světlo. Řím je také plný fontán, nejznámější z nich je Fontána di Trevi. K této fontáně se pojí pověst, že kdo se otočí zády a hodí do ní peníze, ještě se do Říma někdy vrátí. V Římě leží nejmenší nezávislý stát světa, Vatikán. Zde také sídlí papež. Jméno má Vatikán podle pahorku, na kterém stojí. Tento pahorek se jmenuje Vaticanus mons, což znamená Pahorek věštců. Dříve totiž na tomto pahorku stávala věštírna.
Z památek je ve Vatikánu Bazilika sv.Petra a Sixtinská kaple.

Do Itálie se dá jezdit jak v létě k moři, tak v zimě na hory. Sever Itálie se totiž nachází přímo v jižní části Alp. V italských Alpách žije mnoho živočišných druhů, například lišky, kočky divoké, srnky, kamzíci, kozorožci, orli, zmije a ještěrky. Z rostlin zde můžeme narazit na olivovníky, tamaryšky, borovice, někde se dokonce vyskytují i opuncie a palmy. Známá jsou také alpská jezera, například Lago di Garda.
Hodně známou památkou Itálie je šikmá věž v Pise. Původně to měla být zvonice. Už při stavbě se začala naklánět. V roce 1990 se věž tak naklonila, že hrozilo její zřícení. Proto byla vypsána soutěž, kam se posílaly nápady na záchranu šikmé věže. Spásný nápad bylo zpevnění základů. Dnes už je šikmá věž zase přístupná veřejnosti, ale jen v omezeném množství.
Jak jsem se již zmínila, Itálie je oblast od oblasti různá. Ačkoli jsem už v ní byla mnohokrát, pořád jsem jí ještě celou neviděla. Proto se těším, až tam někdy pojedu a poznám zase něco nového.

Třináctý strip!

12. května 2008 v 20:55 | Minda |  Komix Minda (stripy)