Březen 2009

Aktuální zvěřinec

29. března 2009 v 12:51 | Minda |  Moje zvířátka
Gobi - tříletý sameček pískomila mongolského, zbarvením zlatý argente (tj. béžový s bílým břichem, světlými drápky, tmavě červenýma očima, srst po rozhrnutí našedlá). Býval třídním zvířetem v áčku, ale nesnesl se ani se svým bratrem, takže se dostal do držení naší třídy, odkud se odstěhoval na zasloužený odpočinek ke mně domů :o). Gobísek je trošku nedůvěřivý, bláznivý, neběhá v kolečku, téměř neskáče, hryže cokoliv, co je k sehnání, rád vyhazuje hobliny z klece a chybí mu kousek ocásku.

Jiskra - asi devítitýdenní samička osmáka degu. Divoce zbarvená (tj. hnědá s černýma očima). Miluje oříšky, které ale nesmí (kvůli velkému obsahu tuku), i prázdné oříškové skořápky, které se snaží rozkousnout. Ráda běhá v kolečku, šplhá, skáče, hryže atd. Její největší zábavou jsou však pokusy o útěk. Měla sestru Kapku a ještě jednoho bratra (který mi ovšem nepatřil), jejich matka byla Myška z Litně.

Macík - v květnu už šestiletý kocourek. Nemůžu říct, že domácí, protože v domě se téměř nezdržuje, nanejvýš si sedne na okno. Je krásně stříbřitě mourovatý, s bílou náprsenkou, bradičkou a tlapkami. Oči má žluté. Miluje drbání na hlavě, pod bradou a na krku. Je to prostě mazlík :o). Přesto si zachoval kočičí svobodu. Bojí se Gobiho (kdo by se divil - vypadá to jako myš, ale není to cítit jako myš; a ještě k tomu to vůbec nemá hrůzu z koček). Narodil se Bláznivce a Mindíkovi.

Pusík - zvaný také Putáček :o). Malý kocourek, velký rváč. Usiluje o vůdčí postavení ve smečce. Klasický "venkovský" mourek se žlutohnědýma očkama. Pod vlivem Mácy se nechá drbat na hlavě (a přede jak motor). Má sestru Sibirku, kterou se ale dost často snaží "vyšoupnout" z nejlepšího místa. Síba se ale nedá - vždyť je po mámě velká bojovnice :o).

Sibirka - dříve známá i jako Kitty. Jako by z oka vypadla své matce Bláznivce (jenom má výraznější kresbu). Také je malá, divoká, odvážná. Její barva se nedá přesně určit - je jaksi tmavě ne příliš výrazně mourovatá, s jasnějšími zrzavými a tmavě hnědými flíčky. Opět žluté oči, trošku do zelena. Proslavila se hlavně vysazováním dveří přenosky. Momentálně je nejspíš březí (její největší nápadník, Filípek, britský kocourek, k nám chodí na misku velmi často)

Akvárko - v této době ho obývají dvě platy, dvě černé tetry, jeden krunýřovec (Ancík), dva nespecifikovatelní sumečci (nejspíš peřovci) a dva šneci. Přesto by se sem vešlo ještě víc rybek (objem akvária je 38 litrů).

Jahůdka - černobílá samice českého strakáče. Je pouze adoptovaná, nepatří nám tak úplně, ale chodíme jí navštěvovat. Se svým partnerem Járou měla tři vrhy mláďat, v únoru byla připouštěna a očekáváme vrh čtvrtý :o). Nebývá příliš ochočená, nejraději se rozplácne ve svém domku, kde má klid, ale jinak je úžasně vstřícná. Stačí přinést nějakou mrkev...

Stínohra

29. března 2009 v 9:35 | Minda |  Nápady a tipy na celý rok
Stíny jsou věčnou inspirací :o)... Klikněte na Celý článek a kochejte se fotkami stínohry. Ten klokan (třetí obrázek) vypadá spíš jako další králík, ale to nevadí...

Filcovaný dráček

26. března 2009 v 13:28 | Minda |  Ruční výroba
Asi před třemi lety jsem se odhodlala k plošnému filcování... tohle byl můj první pokus :o). Je to sice "nepravou" technikou, za pomoci filcovací jehly (na mýdlo jsem si tehdy netroufla), ale snad to nevadí.

Jinak, není to žádný fialový koníček, měl to být drak. A to letící vzadu dračí silueta. Dobře si uvědomuji, že to není nic zvlášť skvělého, určitě byste zvládli lepší. Od té doby jsem filcovala vždycky jenom plasticky :o).


Moje PC tvorba - Klíč

25. března 2009 v 20:15 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Klíč k záhadě,
klíč ke brance
v zahradě.
Klíčová událost,
nebo snad klíční kost?

Další tvorba tabletem. Celé kreslené mnou (nečekaně), na téma klíč. Ten totiž k "odemykání" záhad vždycky patří... :o)

Pokud vás zajímají záhady, přečtěte si knížku Jehla v kupce sena, aneb Sedm záhad hledá luštitele (napsal můj prastrejda, Milan Špůrek, Albatros 1990). Doporučuji.

25.3.09 - O hrdém národu Mravenčanů a o zrůdičkách

25. března 2009 v 19:41 | Minda |  Zápisník
Sice mám celkem naspěch, v pátek píšeme písemku z anatomie, zítra mne čeká zase nějaká totální nuda, na kterou jsem se měla naučit, potřebuju udělat seminárku z literatury, mám referát na jakýsi matematický příklad...

Ale ani trochu mne to nežere :o). Místo toho zasednu za počítač a napíšu vám něco o dnešním dni. Některé pasáže zkrátím, protože kazit si náladu, to je to poslední, co by mi chybělo :o).

Psala se opět nějaká písemka z matiky, kterou nikdo nedokázal vypočítat celou. Jeden z příkladů spočítali největší matematiční "géniové" až o dvě tři hodiny později (což nám bylo na hodně). V chemii jsme dělali další pokus, i když tentokrát ne tak zábavný (testovali jsme vlastnosti octa :o)). Krom toho jsme se také dozvěděli, že uhlovodíky odvozené od kyseliny mravenčí se nazývají MRAVENČANY. Rozhodně zajímavý název, nemyslíte? Zní to jako nějaký národ. Národ hrdých Mravenčanů...

Odpoledne jsem šla k zubaři a pak si dala sraz s mojí kamarádkou a spolužačkou, Verčou, aby jsme se naučily na jakousi písemku z dějepisu. Bohužel to nakonec tak trošku padlo, protože Verča poprvé v životě pracovala s Adobe Photoshopem a to byla zábava na celé odpoledne. Ze zbytku třídy jsme udělali pomocí několika šikovných filtrů pěkné "zrůdičky" :o)...

Jinak se v podstatě nic nedělo. Jdu se podívat, jestli dokážu vyřešit jakési matematické úskalí...

Můj první "blend"

24. března 2009 v 21:39 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Blending znamená mísení. Slyšela jsem o tom, ale, popravdě, ani jsem nevěděla, co to znamená :o)... vídala jsem jakési obrázky, obvykle s celebritami, ale i třeba s koňmi, na kterých byly smotnovány snímky stejné osoby/zvířete v různých pózách... nijak zvlášť mne to nezaujalo. Nicméně rozhodla jsem se zkusit takový "blend" vytvořit. Zde je výsledek... Varuji, dělala jsem to skutečně poprvé v životě. Je to zároveň obrázek do soutěže. Není to nic moc, pozadí moc výrazné, fotky divně zvolené, nekvalitní oříznutí, celkově rozmazané... ale i tak jsem hrdá, že se mi podařilo něco stvořit, byť tenhle "pokus" :o).

Ten člověk je jeden z mála oficiálních "zaříkávačů koní", tedy lidí komunikujících s koňmi přirozenou cestou, v ČR. www.jiristrejc.wz.cz

Moje PC tvorba - Žižka, Žižka, Žižka...

24. března 2009 v 14:52 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Tenhle obrázek jsem vytvořila asi před rokem. Nečekaně je to Jan Žižka (snad umíte číst, ne? :o)). Vznikalo to jednak pod vlivem jedné z mánií mé kamarádky (ano, jejím předkem byl právě Žižka), jednak pod vlivem úkolu do literatury, vytvořit cosi experimentálního. Měla to být tedy experimentální poezie, tohle je spíš jenom obrázek ze slov, ale to nevadí. Stejně jsem nakonec psala jako ten úkol něco jiného.. ale o tom zas příště.

Jinak, na komentáře odpovím až později. V reálu je teď ještě pondělí, 21:51. Tenhle článek byl připraven vlastně včera :o).


O peticích

23. března 2009 v 16:05 | Minda |  Zápisník
Chtěla bych vám připomenout jednu docela zásadní věc. Už hodněkrát jsem spatřila, jak po blozích kolují jakési obrázky, kterým říkáte petice. Obvykle "Proti týrání nevinných zvířátek", "Proti testování na zvířatech", či "Proti týrání koníčků" a podobně. Lidem (nebo spíše dětem!), kteří tyhle "petice" vytvářejí, asi nedochází pravý význam tohoto slova.

Tak zaprvé, co se stane, když nasbíráte třeba 1 000 přezdívek na tu vaší listinu? Pošlete to někam? Ne. Uděláte s tím něco? Ne. Je třeba tu vaší "petici" někam poslat. Ale i to je na houby, když bude neplatná...

Zadruhé, petice smí organizovat jenom dospělí, což je pro malé bloggerky (v drtivé většině blogují dívky) asi špatná zpráva. Musíte si ještě pár let počkat.

Zatřetí, hlavička slouží k tomu, aby jste napsali nějaký kontakt na vás, kdo to vůbec organizuje, a s čím podepsaní souhlasí (nebo nesouhlasí).

Začtvrté, podepsaní musí uvést PRAVÉ JMÉNO! Ne ty vaše přezdívky (na to, že se tam podepisuje nějaká @n!CzQ@, není nikdo zvědavý). Musí být též uvedeno bydliště a mám pocit, že i datum narození. Podepisující musí být všichni dospělí, jinak je petice neplatná.

Zapáté, je třeba uvést u každého podepsaného člověka vlastnoruční podpis. Proto internetové petice slouží ke svému účelu jen symbolicky, nelze je považovat za směrodatné.

Ale pokud chcete i přesto pomáhat zvířatům, neváhejte a třeba rozneste pár letáků od Svobody zvířat, nebo zajděte do útulku blízko vás a podarujte místní zvířata krmivem!


Jak na pozadí do blogu (navazující)

22. března 2009 v 13:01 | Minda |  Návody na grafiku
Návod na pozadí na okraje stránky blogu. Pokud vás to zajímá, klikněte na Celý článek :o).
Vypracované v Adobe Photoshop 5.0 LE, ale s trochou šikovnosti s tím lze pracovat v jakémkoliv Photoshopu, či, s větší dávnou zručnosti, v jiném programu (kupříkladu v nejrozšířenějším Photofiltre, ale i jiných). Částečnou alternativu tohoto pozadí může být jednoduší, jednobarevné, které si můžete vytvořit i v Malování. Hodně štěstí!
KRESBY - Benátská maska

20. března 2009 v 19:00 | Minda
V tomhle výtvoru jsem se snažila skloubit dohromady starožitnost škrabošky ze známých karnevalů konaných v Benátkách a vzdušnost i prostornost budoucnosti. Výsledek posuďte sami. I když, možná je to takové moc jednoduché a naopak až moc zářivě barevné...

Foceno namísto skenování, protože skener mě začíná vážně štvát - nikdy mi neoskenuje ty správné barvičky jako v originále. Kdo to má pořád v počítači spravovat...


Hyperkrychle

19. března 2009 v 15:56 | Minda |  Tak tohle stojí za to!
Hyperkrychli jsem objevila na jedné z četných hodin matematiky. Narazila jsem na ní asi před necelým rokem, při náhodném surfování po Wikipedii. Je to zvláštní útvar, který je čtyřrozměrný. Mezi krychlí a hyperkrychlí je stejný vztah jako mezi čtvercem a krychlí. Hyperkrychli byste v běžném životě asi nepotkali, protože má o jeden rozměr navíc. Nicméně je hrozně zajímavá...

Mám ráda trojrozměrné modely a ten níže je ještě k tomu animovaný. No řekněte, věděli jste dnes ráno, když jste vstali, že existuje něco tak úžasného jako hyperkrychle? :)


Zdroj animace: cs.wikipedia.org

Llanfair..., nejdelší anglické slovo

19. března 2009 v 15:09 | Minda |  Tak tohle stojí za to!
Na ostrově Anglesey ve Walesu se nachází jedna stanice vlaku s velmi zajímavým názvem. Je to zároveň nejdelší anglické slovo, ačkoliv je vlastně ve velštině.

Jmenuje se totiž Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Nebo se to tak aspoň píše. Znamená to "Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně". Výslovnost je přibližně takováto "San-vajr-poš-gin-diš-ko-ké-ryš-kvín-dróp-oš-san-tysilio-gogo-goch. Pomlčky jsou tam pro přehlednost. Možná je to trochu nepřesné, velšsky opravdu neumím.

Llanfair drží hned tři rekordy - nejdelší název železniční stanice a i nejdelší jméno obce na světě (i když se spoustu jiných vesniček i měst pokoušelo tento rekord překonat). A nakonec, nejnovější rekord - nejdelší název internetové domény.


Jinak, existují i delší názvy, ale Llanfair se přesto uvádí jako vítěz v počtu písmen (některé názvy totiž nebyly uznány). Nicméně kupříkladu thajský
Krungthepmahanakornamornratanakosinmahintarayutthayamahadilo
kphopnopparatrajathaniburiromudomrajaniwesmahasatharnamornphimarna
vatarnsathitsakkattiyavisanukamprasit
je opravdový rekordman. I když nikdy nebyl brán jako oficiální název. Proti němu je Llanfair jednoduchá říkanka (dá se narozdíl od výše zmiňovaného naučit nazpaměť bez větší námahy).

Šestnáctý strip!

19. března 2009 v 7:01 | Minda |  Komix Minda (stripy)
Možná vás to potěší, možná ne - přidávám další komixový "proužek". Už je jich šestnáct, což je docela slušné číslo.

P.S. Tenhle dílek navazuje na ten předchozí. A ten tygr má být ve skoku... a měl být původně strašlivý :o).

Patnáctý strip!

18. března 2009 v 17:49 | Minda |  Komix Minda (stripy)
Komixových stripů v této rubrice už patnáct. Jinak, pro ty méně chápavé - Hic sunt leones, neboli Zde jsou lvi, bylo v historii označení na mapách pro neprobádané území (kde lvi také často byli).


KRESBY - "Inkoustový" tygr

17. března 2009 v 20:29 | Minda |  Kresby, malby...
Možná to tak docela tygr není. Zase jedna okřídlená "kočička", z doby před dvěmi lety. Kvůli barvě pozadí jsem ho nazvala inkoustový, i když byl kreslený původně něčím černým na bílém papíře. Photoshop dělá divy.Moje PC tvorba - Růže, Cesty, Noty, Spirály

15. března 2009 v 11:13 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Růže. Symbol nebezpečí, lásky, štěstí, smůly, přírody i nevinnosti. Jediná květina a má tolik významů... možná i více. Tuhle růži posílám Kapce, ale i těm, kteří jsou živí...
Noty. Tahle poblázněná melodie vznikla pouhým mícháním černé a bílé... dokážete si představit, jak by se dala hrát? Ze tří not a spousty rozmazaných linek...
Cesty. Tyhle cesty nikam nevedou, nikde nekončí, nikde nezačínají. Celý život se snažíme dojít na konec cesty, a pak teprve zjistíme, že život byla cesta sama...
Spirály. Že by futuristická verze pravěkých měkkýšů, amonitů? Kovový lesk, ale jednoduchý vzor...

Zkrátka jsem neměla co dělat, nebo spíše se mi nechtělo dělat něco nudného (matematika a podobné výmysly, které slouží výhradně ke ztrpčování života). Tyhle obrázky jsou vážně jednoduché na vytvoření, vesměs se zde používá jenom nástrojů Invert, Radial Blur, Color Balance, Polar Coordinates, Bas Relief, Feather, Stained Glass a ještě jednoho, jehož název už nevím. Nebyl potřeba ani tablet, všechno vznikalo nejprve z černé a bílé. Ještě jsem měla jeden obrázek, ale Photoshop se mi sesypal dřív, než jsem ho stihla uložit.
Kapka

15. března 2009 v 9:28 | Minda |  Zápisník
Po prvním týdnu stráveném v novém domově se u Kapky objevily v pátek 13.3. kolem druhé hodiny zdravotní potíže s dýcháním, následně upadla do kómatu a už se neprobrala. Nevím, co jí bylo, vědět to nechci. Dle slov veterináře už nebylo pomoci. Kapička odešla z tohoto světa ve věku sedmi týdnů.

Kapko, nezapomeneme na tebe, měj se v osmáčím nebi pěkně...

Moje PC tvorba - Zahnutá záhada

11. března 2009 v 20:03 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Tuhle záhadnou "mapu" jsem našla zahrabanou hluboko v počítači i běhu času... podle počítače jsem to vytvořila v deseti letech. Zajímalo by mne, jak se mi to podařilo... sama nevím postup, koneckonců už to nějaká doba je. Určitě to bude efekt reliéfu (to je jasné), ale vyniklo to zde velmi zvláštně...

Dnešek

10. března 2009 v 19:37 | Minda |  Zápisník
Dnešek byl zajímavý den.. opět odpoledka, jak se dalo čekat... velmi "zábavné". Psali jsme jakousi písemku z občanky (nejvíc jsem si užila tu část o peticích, zbytek moc dobře nedopadne). Potom také test z bižule (zkuste si zapamatovat, od kdy do kdy bylo kambrium, když se zároveň snažíte vypočítat nějaké záludné matematické úskalí). Zjistila jsem, že z písemky, ze které jsem látku nikdy neviděla (na tu hodinu jsem chyběla a nedoplnila jsem si jí, nikdy jsem to ani nečetla), jsem dostala za jedna. To je pech. Pokaždé, když se na to učím jak šílená (ano, dokonce se přinutím si to jednou přečíst), dostanu třeba o bod dvojku, a z tohohle mám jedničku. Fascinující. Při hudebce jsme brali něco totálně nudnýho, celou dobu jsme vyklapávali rytmy do lavice (každou rukou jiný řádek v notách). Příště se z toho bude zkoušet (je to pěkná kravina, já v životě nebudu klepat nějaký notičky, nechápu, na co mi to bude). Další hodiny byly snad ještě nudnější. Nejspíše si mé okolí usmyslelo, že mne nutně musí naštvat. Přestála jsem to s notnou dávkou ignorace (nemůžu za to, že mne nikdo neposlouchá!)... no, po dramaťáku (kde budu opět hrát nějaký štěk) jsem se konečně dostala domů, abych až do večera (ehm, ehm, do večera, když jsem se vrátila v cca sedm) poslouchala Jiskří, která se naučila běhat v kolečku, a šíleně jí to fascinuje, a Gobiho, co si žádá přídavek krmiva. Kapka je celkem hodná (i když se od své sestry začíná učit ne zrovna pěkné věci). Za chvíli jdu spát (asi v osm). Nedivte se, ale kdybych chodila spát v půl jedný, asi by se mi v ty čtyři ráno nevstávalo zrovna nejlépe. No dobře, stejně se to protáhne do půl devátý nebo devíti.

Prostě nic extra. Musím zajít do zverimexu a koupit osmičkám nějaké větší kolečko. To Gobísovo jim bude brzy malé. Jinak, kdyby vás napadlo, co bych sem mohla dát (aniž by to zabíralo přílišný čas), dejte mi vědět.

Tak ahoj, doufám, že vydržíte i tohle období, kdy nemám až tak volno, abych sem mohla psát častěji. Díky všem. Vaše Moss (a zatím bezejmenná "catuirrel" a Kopytlík)

P.S. Když se tak dívám na ten podpis Moss, catuirrel a Kopytlík, mohla by se kočkoveverka jmenovat prostě jenom Koči (zkráceně "kočkoveverka". Anglicky by to bylo Cattie :o)). Uvidíme.

P.S.S. Nebo by mohla mít delší jméno, třeba Koči Nuttela Hnědá Tlapka :o)...

Jiskra a Kapka

9. března 2009 v 19:16 | Minda |  Moje zvířátka
Moje osmačky Jiskřenka (prý to zní jako cukřenka :oD) a Kapička :o)... no, spíš Jiskra a Kapka... Jsou to možná trošku zvláštní jména, ale co. Konečně přihazuji pár fotek a pár údajů.

Jména: Jiskra, Kapka
Matka: Myška z Litně (no, z Litně tak úplně ne, ale to nevadí)
Otec: neznámý (z Berouna)
Věk: téměř sedm týdnů
Oblíbené jídlo: oříšky, ale ty jim moc nedávám :o)
Majitel: já, já a já
Oblíbená činnost: hryzání všeho možného, kromě materiálů na to určených, hrabání, okusování mého palce (to baví hlavně Kapku), značkování a... bobkování (nevěřili byste, kolik bobků jsou schopné vyprodukovat za pět minut), pískání na Gobíse, šplhání, skákání a nekonečné pokusy o útěk.
Zbarvení: divoké hnědé
Oči: černé
Povaha: viz výčet oblíbených činností. Kapka je klidnější, Jiskra je takový malý ďáblík :o). Zajímavé je, že je poznám právě podle té povahy - jinak vypadají prakticky stejně.

A teď ty fotky... klikněte na Celý článek. Za nepříliš dobré záběry se skutečně omlouvám. Fotit dva pobíhající hlodavce, kteří se snaží neustále zdrhnout, je celkem těžká věc. Ale to asi víte :o)