Červenec 2009

Sob versus los - jak je rozpoznat

27. července 2009 v 10:31 | Minda |  Zvířata
"Hele, támdlenc jede Santa, s těma svejma losama..."

Dokážete rozeznat dva velmi odlišné druhy kopytníků, losa a soba, od sebe? Nebo žijete v představě, že sob je onen dvoumetrový velikán a los táhne saně Santa Clause? Jestli se v tom ztrácíte, ale chcete mít aspoň základní znalosti (nezapomeňte, že sobíci a losíci jsou příbuzní třeba koní, takže i každý z koňáků by měl aspoň trošku vědět, o co jde :o)), přečtěte si tenhle článek.

Prázdniny v plném proudu

24. července 2009 v 11:34 | Minda |  O blogu
Abych řekla pravdu, ty předem připravené články už prostě nestíhám. Takže si chvíli dám oraz, protože když prázninuju stylem "včera jsem přijela domů, dnes odjíždím jinam" (zrovna dnešní případ...), je těžké stíhat ve volných chvílích něco smysluplného naškrábat. A psát jen proto, "aby tu něco bylo", vážně nechci a nebudu :o).

Myslím, že většina z vás tu stejně není, takže to nevadí. Musím jít, za chvíli jedu na koně. Budeme spát v podsadových stanech, obědvat z ešusu, jezdit a starat se o koníky, prostě bude sranda až na půdu :D. Takže zatím ahoj!Moje ANIMACE - Loading... loading... loading...

20. července 2009 v 9:01 | Minda |  Moje tvorba pro vás
K tomuhle mě přivedla Carrotstar. Sice jsem měla původně v úmyslu využít tenhle tutoriál, nakonec jsem se na to vykašlala (můj předpotopní Photoshop trošku nechápe, co po něm chci... teď už jsem si stáhla CS 3, se kterým ale stejně zatím neumím a nemám přes prázdniny čas se ho naučit ovládat) a nakreslila to podle svého. Není to sice tak pěkné, ale taky to běhá...

Plížili se, čtyři tygři, velkým deštným pralesem...

18. července 2009 v 12:32 | Minda |  Moje tvorba pro vás
...aneb Když není bílý tygr bílý... :o)

Našla jsem na internetu fotku bílého tygra (mimochodem, víte, že bílí tygři se vyskytují jen u tygrů bengálských, a že v přírodě je nikdy nepotkáte, protože žijí jen v zajetí?) a rozhodla jsem se, že ho přebarvím na tradiční oranžovo-hnědou barvu.

Nějak se to ale zvrtlo, a mě vznikly symetrickým poskládáním tyhle čtyři podoby tygra. Děláno vše z jedné fotky, ale přesto si nejsou moc podobní... jinak, ty skvrny od očí u černého tygra jsou záměr.

Zdroj původního obrázku: mikeplan.com, obrázek najdete zde.


Jak rozeznat asijské a české berušky?

16. července 2009 v 12:17 | Minda |  Zvířata
Určitě jste zaslechli, že nějaké asijské berušky invadují do Evropy a vytlačují místní slunéčka. Možná se v tom někdo z vás hrabal podrobněji, takže si o druhu Harmonia axyridis něco bližšího zjistil.

Harmonia axyridis pochází z východní Asie. Patří (nejen na našem území) k invazním druhům, bohužel v negativním slova smyslu. Byla původně vysazena v Severní Americe, aby hubila mšice. I když vytlačovala místní berušky, nikomu to zřejmě nevadilo, takže brzy tento postup opakovali i v Německu. Asijské slunéčko se tak začalo šířit Amerikou i Evropou rychlostí větru...

Harmonia axyridis, pokud jsem to správně pochopila, má mnoho různých poddruhů a barevných variant. Vypadá stavbou těla stejně, akorát má jednou černou barvu, podruhé červenou, žlutou, či oranžovou. Zkrátka a dobře - podle barvy je asi nepoznáte.

I když má většina lidí dojem, že české berušky jsou výhradně červené se sedmi tečkami (nebo žluté s tolika tečkami, že to nikdo nepočítá), můžeme zpozorovat i černé a oranžové exempláře rozličných druhů, s velmi rozmanitým počtem teček (od dvou až po více než dvacet).

Na prvním obrázku jsou česká slunéčka, na druhém asijská. S harmonia axyridis je často laicky zaměňováno slunéčko velké (tmavě červená beruška v pravém dolním rohu obrázku), ačkoli se asijským slunéčkům příliš nepodobá (pouze má nezvyklé zbarvení, které vede k dojmu, že nepochází z ČR, i když patří k domácím druhům).

Zdroj obrázků: biolib.cz, wikipedia.org


Úvaha - Čeho bych chtěla v životě dosáhnout?

12. července 2009 v 8:50 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Omluvte mi, prosím, že to nevypadá ani trošku jako úvaha. Je to psané zmateně, překotně, nesmyslně, nedokončeně - kolik přívlastků se dá ještě vymyslet? To je jedno. Psala jsem to v průběhu školního roku, takže asi chápete, že jsem nebyla zcela mentálně vyrovnaná.

Kliknutí na "Celý článek" je jen na vlastní nebezpečí. No co, já vás na svědomí nemám, když tu nejsem :o)...


Anglie x western

10. července 2009 v 7:59 | Minda |  Ankety
Zase se omlouvám všem nekoňákům - i když, myslím, že těch už tu moc stejně nezbylo... =) - že s těmi koníky nedám pokoj. Vážně, příště sem dám nějaký článek i pro 'normální' část populace :o).
Tak co, anglie, nebo western? Mám takový dojem, že jsem se vás už někdy ptala. No nevadí... zeptám se znova :o)).

Už jsem vám taky určitě několikrát zdůraznila, že sama jezdím anglickým stylem (teď o prázdninách se tedy na koníky nedostanu tak často jako ve školním roce, takže budu mezi červencem a srpnem na 10 dní na jednom koňském táboře, na konci srpna na pět dní na jiném, budu se mezitím snažit najít aspoň pár dní času a zajet na na Zmrzlík, i tak mi ale koníci chybí, už jsem je skoro měsíc neviděla...). I přesto, že ve westernovém sedle jsem seděla asi jednou, navíc to bylo před X lety a jenom jsem krokem objela kolečko s vodičem (dá se to vůbec považovat za ježdění??), tak toužím někdy si vyzkoušet pravý jog a lope na těch úžasných paintech a appaloosách...♥

Dávám přednost westernu, i když jsem se mu nikdy nevěnovala.. možná je to proto, že pořád žiju v iluzi "western = horsemanship". Ne vždy to tak je...

Zdroj obrázků: zmrzlik.org, jiristrejc.wz.cz


Telemarketing

8. července 2009 v 8:54 | Minda |  Zápisník
Minda: (zvedne telefon, ale nemluví)
Neznámé číslo: "Slyšíme se?"
Minda: "Hm, jo."
Neznámé číslo: "Dobrý den, u telefonu Bla bla bla ze společnosti T-Mobile. Toto je monitorovaný hovor. Máme pro vás speciální nabídku, máte radost?"
Minda: "Ano, mám?" (oči v sloup)
Neznámé číslo: (má kecy o speciální nabídce, při které zaručeně ušetříte, když přejdete od O2 k T-Mobile)
Minda: "Promiňte, ale já už vážně nemám čas." (lže)
Neznámé číslo: "Tak mám vám zavolat později?"
Minda: "Není třeba! Já radši zůstanu naprosto nevýhodně u O2. Nashledanou!" (zavěsí dřív, než stihne neznámé číslo odpovědět)

Koči: "Myslíš, že už nezavolá?"
Minda: "To si může zkusit. Tentokrát bych nebyla tak mírná, zarazila bych to dřív, než bych se dozvěděla, že můžu ušetřit dvacetikorunu za každé dobití kreditu..." (jde si udělat cornflaky s mlíkem)
Koči: "Tihle Dvounožci jsou na hlavu padlí."
Minda: "Mírně... nechtěla bych dělat v telemarketingu."

Tenhle rozhovor probíhal přibližně takto, i když ne všechna slova jsou stejná. Je škoda, že jsem zavěsila, mohla jsem tu dámu trošku vytočit. Ale co, nebudu přece někomu kazit den - a proč bych se tady měla vykecávat s někým, kdo mi volá jen z povinnosti? :o)

A co vy? Co říkáte, když vám někdo takový zavolá? Také opakujete ohrané "nemám čas", rovnou zavěsíte, nebo zavedete řeč jinam? Nebo posloucháte a hned si výhodnou nabídku běžíte objednat? :o)

Komentář do budoucnosti?

8. července 2009 v 7:41 | Minda |  Tak tohle stojí za to!
Určitě se vám to už také stalo. Odeslali jste komentář - a na místě, kde se píše čas ( "Teď", "Před sekundou" apod.) se zobrazila magická slova.


Omlouvám se, že ta barva tak bije do očí. Psala jsem zrovna na kvetinarstvi.blog.cz, kde je u komentářů jako pozadí tahle zářivá červená.

Umí blog.cz psát do budoucna? Nejspíš ano - mimochodem, i tento článek je odeslán vstříc budoucím časům :o). Ve skutečnosti byl psán o několik dní dříve.

Pokud vás i tyhle drobnosti fascinují, můžete si napsat do budoucnosti třeba e-mail :o). Jak na to? Zajděte na web www.futureme.org, napište svou e-mailovou adresu, předmět, nějaký ten text, zvolte, zda chcete nechat jen pro vás či pro veřejnost, vyberte datum v budoucnosti (maximum je rok 2037), opište kód z obrázku a pošlete :o).

Samozřejmě musíme předpokládat, že budete mít stále stejnou e-mailovou schránku... =)