Říjen 2009

Jak vydlabat dýni na Halloween - Šablony na vyřezání

29. října 2009 v 12:26 | Minda |  Nápady a tipy na celý rok

Jak jsem si už stačila všimnout, na českém internetu je zoufalý nedostatek šablon na vyřezávání dýní. Protože Halloween je už tuto sobotu (31.10.), rozhodla jsem se, že sem pro inspiraci nějaké šablony dám. Návod na vydlabání dýně najdete zde.

Několik málo zásad:
1. Vždy je potřeba ostrý nůž, čím ostřejší, tím paradoxně bezpečnější (nebudete muset vyvíjet takový tlak, tudíž případný tah vedle sice kůži prořízne, ale neříznete se takovou silou).

2. Čím blíže budou jednotlivé výřezy (oči hned vedle sebe, případně speciální motivy typu letící čarodějnice atd.), tím větší je pravděpodobnost, že vám nůž ujede a neúmyslně oba výřezy propojíte (když mezi očima vznikne čára, která je pojí, nic se neděje, u složitějších motivů je to horší).

3. Kulatý řez je obtížnější než rovný.

4. Některé druhy dýní jsou měkčí, pokud jste dýně ještě nekoupili, můžete se při jejich nákupu rovnou zeptat, který druh máte zvolit.

To je asi vše... a teď ty šablony (pokud se nezobrazí, klikněte na Celý článek).


Helvetica

24. října 2009 v 13:09 | Minda |  Typografie
Co to je?
Helvetica je font (= druh písma), podobně jako třeba Times New Roman,
Tahoma, Verdana atd.

Kdo, kde a kdy jí vytvořil?
Vytvořili ji Max Miedinger a Eduard Hoffmann v roce 1957 ve Švýcarsku, konkrétně v Münchensteinu. Podle své rodné vlasti se také jmenuje - "Helvetica" znamená latinsky "Švýcarská" (původní název byl ovšem Haas Grotesk, než byla v roce 1960 přejmenována).

Proč mě zaujala zrovna Helvetica?
Helvetica sama o sobě je jako písmo nesmírně zajímavá - nejen svým vzhledem (je jednoduchá, bezpatková, přitom elegantní - prostě vzor dokonalého fontu), ale především svým životním příběhem :o)).

Jak zní její životní příběh?
Jakmile se objevila mezi fonty, stala se hitem. Po dvaceti pěti letech úspěšné kariéry se však náhle objevil její konkurent (jako TrueType byl ale představen až o osm let později, v roce 1990). Říkalo se mu arial nebo také arial MT - a byl až na několik písmen a číslic naprosto stejný jako Helvetica. Není to zvláštní? Samozřejmě všichni věděli, že arial je neoprávněně zkopírovaný, dokud však existoval jenom jako jakýsi neznámý font od MonoType, neměla se Helvetica čeho obávat.

Jak je tedy možné, že dnes zná většina lidí arial a ne Helveticu?
Jelikož známe microsoft, který se snaží postupně vyřadit všechny konkurenty ve všech směrech, snadno si domyslíme, co se stalo. Poté, co se arial stal součástí vybavení microsofťáckých počítačů (v ms office, roku 1999), a to zdarma, byla Helvetica naprosto vyřazena. Během deseti let se na ní v podstatě zapomnělo.

Jaké jsou rozdíly mezi arialem a Helveticou?
Význačnějších rozdílů si můžete všimnout u písmen "a", "R", "G", "t" a číslice "1", menší jsou u "c", "C", "f", "r" a číslic "2", "3". Možná najdete i další, nepatrné rozdíly, které se ale od oka špatně rozlišují.


Programovat je tak snadné...

18. října 2009 v 22:12 | Minda |  O blogu
...když zapomenete na microsoft (a natruc to nenapíšu s velkým písmenem!). I když to ne začátku vypadalo dost úděsně, právě jsem se naučila základy programování v HTML (= snad nejjednodušší programovací jazyk pod Stříbrnou kožešinou, ale to nevadí).

Ve jménu Helveticy jsem tedy hrdě odmítla používat "microsoft přednístranu" (frontpage) a místo toho se vrhla do neznámých vod PS padu, abych pochopila, jak jsou vytvořeny naše třídní stránky (ne, adresu vám sem nenapíšu ani za nic).

I když sebechvála smrdí, musím říct, že jsem na sebe doopravdy hrdá. Málokdy se mi stane, že bych se něco naučila doslova za odpoledne, a to ještě v oboru, na který jsem naprosto levá...

P.S. Na koních jsem měla mojí milovanou Báju (slovo "milovaná" je poněkud přehnané, pod sedlem je z ní sedmihlavá saň, i tak se u mě těší velké oblibě). Dokud chodila poslední, docela pěkně šlapala, při klusu dokonce až prchala, v pohodě nacválala. Když jsme však obrátily pořadí a já se octla první, Bajka se rozhodla, že je čas na siestu. Očividně si vzala za cíl udělat ze mě co nejzpocenější, nejvyčerpanější a nejodevzdanější stvoření na celém Toulcáku (a téměř se jí to podařilo). Každopádně si to přístě hodně rozmyslím, než začnu jásat, že "mám svou oblíbenou Báju".

P.P.S. Na fotce je Finta, která je teď s hříbětem Důvěrou na Šumavě. Její další dcera Bella (tříletá nevychovaná klisnička) přijela na Toulcák, kde se obsedává. Vypadá jako Jeřabinina starší sestra, i když je mladší - je ale vyšší v kohoutku a má dost masivní krk. Finta se tu ukáže asi až za rok, až Důvěru odstaví. (zdrojem fotky rajce.net)

P.P.P.S. Nepište arialem.


Jaký máte wallpaper?

17. října 2009 v 21:00 | Minda
"Řekni mi, co máš jako wallpaper, a já ti řeknu, jaký jsi."

Nápad na tuhle anketu mě udeřil do čela, když jsem si četla článek u Light. Já osobně mám na ploše fotku z další akce naší třídní party. Je na ní osamělý strom stojící uprostřed luk kdesi na severu Čech. Všichni stojí v kruhu okolo něj (krom jisté osoby, která fotila... pokud tipujete mě, hádáte správně - přece nejsem až tak sebestředná, abych si dávala na plochu fotku sebe sama...:o)).

Pro dost lidí je to absolutně nudná fotka... ale kdyby jste tam byli, kdyby jste mačkali spoušť (nejen svého) foťáku, poslouchali komentáře typu "Tak už to sakra vyfoť!" "Ne tak zdálky..." "Je tam ten strom celej?" a podobně, taky byste to nepovažovali za naprosto obyčejný snímek. Když víte, co se při focení dělo, má to mnohem větší kouzlo...

O té naší akci jsem se tu vlastně ani nijak zvlášť nezmiňovala. V jistých ohledech to minule bylo lepší, i tak jsme si to ale maximálně užili. Tentokrát nás jelo jedenáct... a místo do Doks jsme zamířili do Jiřetína pod Jedlovou. Krom pár momentů to bylo vážně nezapomenutelný - od natáčení hororu (byl úplněk, což všemu dodávalo ještě zajímavější ráz) přes výlet na Jedlovou, (nejen) večerní rozpravy na všemožná témata (čím později bylo, tím šílenější témata padala, když jsem s jistou osobou probírala až do čtyř ráno politiku i priglesky na stropě, nebyla jsem úplně při sobě - a to jsem tvrdila, že půjdu spát nejpozději v půl jedný), posílání vlaštovky z Tolštejna...

I kdybych se o to hodně snažila, všechno, co se za ty tři dny událo, bych popsat nezvládla. Rozhodně jsem odtamtud odjížděla naprosto zmatená - a nadšená.

Už jsem se zase rozkecala naprosto "off topic". Pokud mi nechcete zkazit radost, napište aspoň jeden malý komentář, co máte na ploše vy :)). Určitě tam budete mít něco zajímavějšího než strom a pár miniaturních postaviček kolem něj.

Kopytlíkův příběh II. - část třináctá (a čtvrtá zároveň)

11. října 2009 v 14:06 | Minda |  Kopytlíkova rubrika
Konečně trošku akce. Mám dojem, že je to zatím nejdelší díl.
Tak si ho užijte :o). Stačí kliknout na Celý článek.


Je britská královna nezaměstnaná?

7. října 2009 v 20:49 | Minda |  Ankety
Při občance jsme narazili na docela zajímavou otázku. Je 'královna' povolání? Samozřejmě všichni prohlásili, že není (až na pár jedinců, kteří si mleli svou). Ale co to je? Funkce, jakési poslání? Nejspíš. Jenže pokud to není povolání, je britská královna vlastně nezaměstnaná.

Pravda bude zřejmě někde uprostřed :o). Když už se začaly rozebírat otázky, jestli by v tomto případě mohla britská královna jakožto nezaměstnaná teoreticky brát podporu, už jsme toho museli nechat (výrok mojí kamarádky mě už vážně dorazil... 'Proč by to nebylo povolání? Vždyť i povolání se dědí... vždycky jsou otec a syn...' profesor pohotově odpověděl: 'A duch svatý, viď...')

P.S. Minule se řešilo, proč má papež speciální skleněný papazáchod. To jenom taková malá ukázka, co se v těch školách dneska učí.


Kdo daruje koně? Moc dobře bych se o něj postarala...

1. října 2009 v 17:02 | Minda |  O blogu
"kdo daruje koně .Do dobrých rukou jestli múžu požádat ne poníka a jestli tak abi byl zdraví. Kdižtak mi pošlete email na adresu..." (z nejmenovaného fóra)

Z takových inzerátů se mi začíná vařit krev. To si ty holčiny vážně myslí, že jim někdo naservíruje pod nos jiného než plyšového koně? Jaké zkušenosti s chovem, péčí, opravdovým staráním, může mít tahle (mírně řečeno) naivka, která ani neví, že se 'když' píše s tvrdým y? Vážně nejvíc mě dostává "dobře bych se o něj starala", "umím skvěle jezdit, dokonce už i cválám, koním strašně rozumím". "šel by do dobrých podmínek" a ještě líp "klidně i hříbě, umím ho vycvičit". Někdy vážně musím kroutit hlavou, jak jsou ti lidi blbí. Ještě štěstí, že majitelé koní mají obvykle aspoň trochu rozumu, a na tyhle inzeráty neodpovídají... co by se asi stalo, kdyby některá z těch dívek skutečně koně dostala? Chudák zvíře. To bych vážně žádnému koni nepřála. Pro zasmání přidávám ještě několik dalších inzerátů (slabší povahy nechť zanechají čtení článku :D).