Listopad 2009

Kam to s tím blogsvětem spěje? :)

30. listopadu 2009 v 19:55 | Minda |  Zápisník
Opět jsem neodolala a vydala jsem se hledat novou krev (čtenáře a zároveň i zajímavé bloggery :)) do neklidných vod nejnovějších článků. Můžu říct, že kromě toho, že mě přílivová vlna "p!xeL3CzeQ" a "cELeBr!TeK" pěkně zmáčela. Z minulého vlnobití jsem se asi dostatečně nepoučila, protože jsem si pořád ve skrytu duše myslela, že narazím aspoň na jeden zajímavý blog, kde bude aspoň jeden zajímavý článek.

Pro takové naivky jako jsem já: žádný takový blog v nejnovějších článcích nenajdete. Pokud se nechcete zadusit pěkně slanou vodou plnou zkopírovaných článků, radši od toho upusťte a pátrejte třeba tady - kam obvykle blogové smetí nechodí.

Narazila jsem na blog, který měl docela tuctovou adresu. To by mohlo být to, co hledám, řekla jsem si při přečtení titulku. Znělo to slibně, asi jako jakýsi zápis vytažený z deníku. Klikla jsem - a nestačila jsem se divit. Článek obsahoval asi dvě věty, navíc byl promíchaný těmi šílenými "pixelkami", že se to skoro nedalo číst. Nic proti, ale už začínám mít těch až příliš roztomilých poskakujících smajlíků mžitky před očima. Design plný pózujících celebrit, rubriky přecpané zkopírovanými články a rádoby grafikou (už jsem skoro alergická i na to, když někdo vyrábí 'avatary' a 'blendy' z cizích fotek celebrit - copak tam nemůžou dát aspoň něco, co je celé jejich?).

Tak jsem si postěžovala. Musím ještě zapracovat na jakémsi projektu do školy, takže končím, protože už to mám prezentovat ve středu. Docela smůla - o den později a bylo by to v suchu - ve středu odpoledne totiž odjíždím na "esteťák", což je pětidenní kurz od školy v Krkonoších. Budeme výtvarničit, zpívat, ale hlavně nacvičovat divadlo - pásmo, které budeme hrát na Vánoční akademii. Budu tam mezi těmi "staršími" (docela se bojím, abych nemusela být vedoucí skupiny, obávám se, že by to dopadlo katastrofálně :D), jelikož většina "stálic" letos nejede. Změnilo se vedení, nikdo neví, jaký letošní esteťák bude. Půlka osazenstva jsou primáni a sekundáni (no nazdar). Celkově převažuje nižší gympl (primy-kvarty). No, co se dá dělat :)). Aspoň, že od nás tam jedeme čtyři, takže docela slušný výsledek (i když loni nás bylo osm).

P.S. Od nynějška začínám oficiálně pracovat s novým Photoshopem. Co dokáže je naprosto úžasné... ať žije CS3 (ale 5.0 LE má přece jenom své výhody... :))! Obrázek níže je vytvořený v CS3.

P.P.S. Stáhla jsem si Slax ("cestovní" verze Linuxu). Bohužel mi zatím nefunguje, ale kdo ví, třeba se to vzpamatuje a místo woken budu mít Linux ♥. :))


Helvetica - filmový trailer

26. listopadu 2009 v 22:28 | Minda |  Typografie
Když slavila Helvetica padesáté narozeniny (2007), byl natočen anglický dokument o typografii, Helvetice, arialu... do češtiny zatím přeložen nebyl (ani s českými titulky, pokud vím) a asi ho na českém trhu ani nekoupíte. Díky tomu vám nemůžu poskytnout nic víc, než malý anglický trailer :).

Pro ty, kdo se v tomhle oboru neorientují, ale mají zájem vědět, o co jde, slouží tento článek. Příjemnou podívanou i čtení přeji :)). A jdu spát.

P.S. Více informací najdete na http://www.helveticafilm.com/.


Můj první skok na koni (/ano nebo ne?)

22. listopadu 2009 v 20:44 | Minda |  Zápisník
Dneska jsem byla opět na koních. Docela jsem se těšila, měli jsme Zuzku (super trenérka) a navíc se plánovala vyjížďka. Když mi Zuzka oznámila, že si beru Paomku, byla jsem nadšená. Sice jsem ji měla už minule, ale co na tom - "venku" byla Paoma vždycky plná energie, i když trochu ráznější (na vysvětlenou: Pauška ráda neočekávaně nacválá, vyhazuje, běhá kam nemá atd.). Až na to je naprosto bezproblémová a super kobylka, která se těší na Toulcáku docela velké oblibě :)).

V zástupu na vyjížďku jsme jeli v tomto pořadí: první Zuzka bez sedla, jen na provazovce na Komedii (Komča byla před nějakou dobou zraněná, měla něco se šlachami, dlouho byla málo ježděná, ještě v létě se na ní jezdilo jenom krokem a na tvrdém rovném povrchu trošičku klusem; teď už se zotavuje a už i cválá), druhá Domča na Bele (píše se skutečně s jedním L; Bela je hříbě Finty, velmi mladá klisna, která se docela nedávno obsedala, takže se ještě nestihla naučit od ostatních kobyl triky "jak co nejvíc naštvat jezdce", Domča byla první z nás, která na ní jela, předtím měly tohle právo jenom trenérky :)), třetí já na Paomě (tuhle černou kobylku už jsem snad popsala dostatečně :)) a poslední Lucka na Pohodě (hodná kobylka, i když v poslední době poněkud línější a bez energie).

Vycítila jsem, že je Paoma v docela dobré náladě, takže jsem jí nechala volnou otěž. Kupodivu se nepokoušela žrát, krokovala dobře (kromě chvíle, kdy se šklebila na Belu tak, že jsem ji musela zastavit, protože vypadala, že má sto chutí mladou klisnu nakopnout). Měla docela slušnou mezeru (nechtěla jít rovnou za zadkem Bely), kterou ale téměř bez pobídky doklusala.

Na naší trase je úsek, kde jsou asi ve výšce 10-15 cm nad zemí na dvou různých místech dvě kavalety. Obvykle to proklušeme, je to docela zajímavé zpestření - tentokrát to ovšem bylo jinak. Přes první jsme naklusaly (neúmyslně jsem Paomu špatně navedla, takže se jí podařilo kavaletu shodit), pak Zuzka dala signál ke cvalu. Lehce jsem pobídla Paomu, která okamžitě začala cválat. Zvedla jsem se do stehenního sedu (protože je to v terénu mnohem pohodlnější) a letmo si uvědomila, že je před námi další kavaleta. Neměla jsem čas si cokoliv promýšlet. Jenom mi došlo, že i když je překážka opravdu nízká, Paomka bude chtít si ji skočit, místo aby přes ní normálně přeběhla.

A Paoma skočila - nebo mi to tak aspoň připadalo. Nikdy předtím jsem na koni neskákala (kavalety jsem maximálně tak klusala), takže to nedokážu posoudit, ale normální cvalový skok to nebyl. Bylo to vyšší a delší, nebýt nohou pevně tisknutých k jejímu břichu, nejspíš bych přepadla dozadu. Takhle mě nenadálý pohyb akorát přimáčkl ke krku černé kobyly. Bylo to podobné, jako když Paomka tehdy na Vápně cvalem "vylezla" asi metr dva dlouhý (velmi prudký) svah.

Rozhodně to bylo něco jiného, než co jsem od skákání čekala... pokud to ovšem vůbec skok byl :)). Nevýslovně se těším na sobotu, kdy jedeme na velkou cvalovku.

P.S. Jízdárnu Jiřího Strejce jsme nenašli ani po důkladném hledání. Místo toho jsme nakonec zajeli na jinou jízdárnu, ve které jsou bohužel jen soukromí koně, na kterých jezdí jen majitelé (školní koně tam nemají), nabízejí maximálně tak ustájení. Tak až budu mít koně...:D:D

P.P.S. Učím se v Adobe Photoshopu CS3. Jsem překvapená, co všechno to umí, narozdíl od mé staré dobré 5.0 LE. Jádro je stejné, což je jedině dobře. Jenom kdyby ty názvy nebyly česky, jsem zvyklá na anglické ovládání...:D Obrázek níže je můj první výtvor, který jsem upatlala, takže prosím buďte shovívaví :).


Pozadí do blogu - navazující

21. listopadu 2009 v 18:26 | Minda |  Moje tvorba pro vás
Po dlouhé době dodávám zase něco z volné grafiky. Tentokrát je to sada pěti pozadí, které lze použít jako okraje stránky blogu - když je dáte vedle sebe, budou na sebe víceméně navazovat (proto "navazující"). Nevydávejte za své dílo, na design si je (se zdrojem) dát můžete (i když pochybuji, že bude mít o takové spatlaniny někdo zájem:D:D).


Úplně obyčejná hodina na jízdárně

16. listopadu 2009 v 22:50 | Minda |  Zápisník
Včera jsem byla (stejně jako každou neděli) na koních. Tentokrát jsme nešli ven, navíc jsme měli trenérku, která nás drží dost zkrátka, ale jinak jsem si to docela užila :). Po dlouhé době mi přidělili Paomku (černá kobyla, docela temperamentní), takže jsem se těšila - Paoma nebývá narozdíl od ostatních kobyl skoro nikdy líná - spíš naopak, na vyjížďkách je pěkný ďáblík, ráda si vyhodí. Na jízdárně je poměrně živá, i když občas svéhlavá a neposlušná.

Zástup vedla téměř celou hodinu Bajka. Dokud to tak bylo, měla Pauška dobré chody, nacválala i naklusala skoro bez pobídky. I když se pokoušela zkracovat si oblouky a všemožně mi dokazovala, že má svou hlavu, byla naprosto bez problémů. Když jsme se po jakémsi patvaru, rádoby "obloukem změnit směr" ve zmatku proházeli v pořadí, dostala jsem se s Paomou na první místo. Vranka mi okamžitě ukázala, že tudy cesta nepovede, nechtěla se ani pořádně rozejít (na důraznou pobídku nakonec s odporem začala krokovat).

Abych řekla pravdu, asi nejsem moc dobrá jezdkyně, i když jsem se snažila ze všech sil, ale přimět Paomu ke cvalu, jako první v zástupu, se mi nedařilo. Neskočila víc než dva cvalové skoky a zase přešla do klusu. Vzpírala se, vyhazovala zadníma do vzduchu, jenom cválat nechtěla. Díky tomu se cval v zástupu neuskutečnil (celá skupina na mě byla oprávněně naštvaná, protože většina kobylek docela výjimečně chtěla cválat a kvůli mně nemohla).

Jinak jsem byla docela spokojená. No co, příště bude snad vyjížďka, kde je to trochu volnější (jet bez třmenů a na volné otěži, občas si zaklusat či zacválat víc než ostatní, případně si dát závod s ostatními atd. není obvykle problém:))).

Pro L. a D.: Nepřeháním, tentokrát ne...:)

Podzimní zahrada a kocouři

15. listopadu 2009 v 21:04 | Minda |  Moje fotografické výtvory
Dneska bylo krásně, tudíž jsem neodolala a na krmení kocouříků jsem si přinesla i foťák... a stálo to za to! Fotky z listopadové zahrady i života tygrů bengálských poprvé na blogu:D...

Něco mírně upraveno ve Photoshopu (kontrasty, jas, doostření a takové věci). Neprofesionality si nevšímejte, zaprvé fotit neumím a zadruhé se mi neustále vybíjely baterky, takže na nějaké dlouhé štolování úhlů jsem ani nepomyslela. Fotit hladové kočky, které jsou neustále v pohybu, také není zrovna med. Tak buďte, prosím, velkorysí :). Klikněte na Celý článek, pokud se fotky nezobrazí.

P.S. Všechny fotky jsou z naší zahrady (až na fotku označenou číslem 33, kde je i strom od sousedů), focené mnou, nekopírujte je. Ten mourovatý kocourek je Pusík, šedo-stříbřitě pruhovaný je Macík.


Idiot test - na jaké úrovni inteligence jste?

13. listopadu 2009 v 6:50 | Minda |  Tak tohle stojí za to!
Tenhle test mě zaujal od prvního vyzkoušení. Jediným pravidlem pro úspěšné složení je přesně se držet pokynů počítače a umět aspoň základní angličtinu :o)).

Zjistěte, zda jste:
na hranici blbosti
téměř průměr
průměr
poměrně chytrý(á)
chytrý(á)
skvělý(á)

Tak do toho! Pro vaši informaci, při mém prvním pokusu o test jsem se zasekla na "chytrý(á)", protože jsem nebyla dost rychlá, když... no, radši si to zkuste sami :o)).

P.S. Test je možné docela snadno úspěšně složit na kategorii "skvělý(á)" neboli "Brilliant", rozhodně to není nemožné.