Zajezdit si na buvolovi nebo si hladit geparda? To není sen, to je ZOO Chleby!

3. srpna 2010 v 19:18 | Minda |  Výlety
Procházíte do areálu bývalé fary. Jen dvě zebry na bráně naznačují, že jste se neoctli na obyčejném pozemku. U pokladny vám brigádnice nabízí krmivo pro domácí zvířata. Jeden pytlíček koupíte a spěcháte za zvířaty. Zvědavě se rozhlížíte. Klec u vchodu vypadá opuštěně. Po chvíli vykoukne zvědavý lemur vari, měří si vás žlutýma očima a natahuje miniaturní ručku. Žadoní o jetel, cedule na mřížích však varuje před kousnutím. Zklamaně se přesunete dál. Voliéry dravců a vyděšená morčata v ohrádce vás příliš neosloví.

Náhle se však zpoza rohu vynoří ohrada s koňmi, ochočená gepardice na vás přátelsky zabručí. Dikobraz Jára, který obvykle pochrupuje, zavětří sušenky Opavia ve vaší ruce a vyleze ze svého domečku. Pelichající papoušek Aruš zakřičí na pozdrav spršku sprostých slov.

Vítejte v "tak trochu jiné ZOO"!ZOO Chleby, jediná oficiální zoologická zahrada ve Středočeském kraji, je skutečně raritou. V minulosti bylo například možné se tu povozit na vodním buvolovi (dnes už buvolici Georginu v Chlebech nenajdete, "přestěhovala" se do Vyškova), hlavní současnou atrakcí je gepardí kotě Mzuri. Kromě ní tu uvidíte 100 zvířat ve více než čtyřiceti druzích a mnoho rostlin (hlavně bambusy). Nosálové, veverky, lamy, ovce, bažanti, nandu, orli, supi, giboni, muntžakové, klokani, želvy, leguán, oceloti, všemožné druhy ryb. To je jen malá ochutnávka...

Pan ředitel, Ing.René Franěk, založil ZOO na základě svého klukovského snu. Už při studiu na vysoké škole choval na rodinné zahradě v Úvalech u Prahy velké množství zvířat. Po čase se ukázalo, že pro navštěvování veřejností je zahrádka příliš malá. Po dlouhém pátrání se podařilo odkoupit zanedbaný pozemek, bývalou starou faru, dále od Prahy. A zde začal příběh neuvěřitelného odhodlání jednoho velkého milovníka zvířat...

Přestože je areál omezené velikosti, pan Franěk odkoupil další pozemky (o rozloze asi 4 ha), které jsou od vlastní ZOO odděleny silnicí. Zde by měla být vytvořena druhá část zoologické zahrady - "Severní Chleby". Ani tentokrát se však nesetkáte s běžnou zahradou, ředitel uvažuje o "bílé" ZOO (jen bílá zvířata), černobílé (panda, zebra, tučňák...), trpasličí (nejmenší opice, pták, šelma...). Zatím neexistuje finální návrh, jak bude severní část vypadat, přesto věřím, že se máme na co těšit... :)

Obec Chleby najdete blízko Nymburka, v okolí stojí za vidění například zámek Loučeň se známým labyrintáriem, trošku dále umístěný skanzen Botanicus nebo rozhledna Romanka. Tak neváhejte a zajeďte se tam podívat! :)

Více informací najdete na www.zoochleby.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aja98 Aja98 | 6. srpna 2010 v 9:08 | Reagovat

My to máme jen pár minut od vesnice :)) několikrát jsme tam byli.. ale na Gepardí kotě se musím jet podívat :D

2 Peorilcflutwa čili Carrotmonstar Peorilcflutwa čili Carrotmonstar | 6. srpna 2010 v 21:01 | Reagovat

Tam bych se někdy chtěla podívat :3 Ale je to moc daleko... :/

3 Janča Janča | 26. prosince 2010 v 19:59 | Reagovat

Nikdy dříve jsem o této ZOO neslyšela, ale po přečtení tvého článku bych ji ráda navštívila. Problém je v tom, že je příliš daleko. Tak snad se tam někdy dostanu.
Jsem zvědavá, která zvířata budou nakonec v severní části.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama