Psí ohlávka - Jak to doopravdy vypadá?

19. září 2010 v 18:01 | Minda |  Zvířata

Před týdnem jsem viděla na výstavě Sen zvířat opravdu požehnané množství všech možných chlupatých tvorů. Netušila jsem však, že se tu setkám s onou tak diskutovanou výcvikovou pomůckou - psí ohlávkou. Hned jsem popadla fotoaparát a dotyčného hafana zdokumentovala :).


Minule jsem tu zaslechla několik názorů, že ohlávka nemůže v reále fungovat. Uznávám, že podle obrázku to tak skutečně nevypadalo. Ale kupodivu to jde - a hodně pejskařů (i v ČR) už "dog halter" vyzkoušelo. O tom, zda to funguje nebo ne, jsem s nimi nemluvila. Oni to nejlépe budou vědět snad jen ti psi...:)

Údajně je jejím vynálezcem jakýsi pan etolog jménem Mugford (zdroj). Přirovnávají zde ohlávku ke "koňské uzdě" - nevím, co si představují pod pojmem uzda, ale řekla bych, že pokud je princip stejný jako u koně, tak opravdu lituji všechny psy. Uzda patří do ruky zkušenému jezdci, pokud možno by neměla být nástrojem na ovládání koně VŮBEC. Jde o dvě železné páky v hubě koně, které ho silou nutí poslouchat.

Na druhou stranu je prý psí ohlávka vhodnější než stahovací obojky a podobně (aspoň je to uváděno tady). Dokáže údajně ukázat psu, aby páníčka nevláčel za sebou (funguje v tomto smyslu asi trochu jako "dvojitá ohlávka" na koně). Ohlávka není úplně pevně stažená kolem hlavy, ale je tu nějaká volnost (přesně se to prý má štolovat na dva prsty, já to nikdy nezkoušela, tak nevím).

Tak co si o tom myslíte? Revoluční a jemná výcviková pomůcka vynikajícího amerického etologa, nebo nehumánní týrání psů? Pravda bude asi zase někde uprostřed...

Ohlávka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LovelySims Team | Gipsík LovelySims Team | Gipsík | E-mail | 19. září 2010 v 18:09 | Reagovat

Brrr...Mně to přijde ke psům hrozně krutý...Vzhledem k tomu,že to má být volné asi jen na dva prsty,tak pes ani ne,ůže otevřít tlamu,aby se napil apod...Pokud má ohlávka sloužit místo ˇobojku,pak je to o to horší.Když má pes obojek,může se napít,ale takhle bu´dto psa napít nenecháme,nebo mu celou ohlávku musíme sundat a to pak může zdrhnout.Já jsem pro obojek,i když i ten se musí využívat s rozumem.Když psa na tom obojku vyloženě někam netaháme,pak by v tom něměl být problém.Všechno jde učit i láskou,vůlí a trpělivostí,nejen silou.Pes totiž neumí pochopit věci napoprvé,musí se na něj postupně a trpělivě a čím lepší přístup k němu budeme mít,tím se bude učit rychleji.

2 Alex Alex | Web | 20. září 2010 v 20:38 | Reagovat

O týrání bych rozhodně nemluvila, i když nejsem pes a neměla jsem tu věc na hlavě, a souhlasím s tebou v tom, že pravda bude někde uprostřed. Uvidíme, jestli se tento "vynález" ujme, jsem na to docela zvědavá.

3 Gwen Gwen | E-mail | 24. září 2010 v 19:48 | Reagovat

No náš pes nekouše, je to labrador a ti neútočí( aspon většinou, záleží prostě jaký má pes povahu), a obojek mu nedáváme, protože je mu těsný, nějak když deme třeba k veterinářovi tak jo, ale nechci přecenovat našeho psa, taky nekdy když jdu s ním du na procházku tak tááááhne až ho neudržím xD

4 Cherrydrop Cherrydrop | 3. října 2010 v 20:24 | Reagovat

Může to být dobrý, ale já bych to rozhodně nepoužila. Měl by to používat jenom profesionál s dlouholetou praxí, který se do výcviku psů rozumí a rozhodně ne obyčejný psíčkař z paneláku jako třeba já

5 Kiama Kiama | E-mail | Web | 10. října 2010 v 18:20 | Reagovat

Je to super! My doma máme border kolii a ta se bez té ohlávky na procházce neobejde. Hrozně se naučila tahat, že nejde vůbec udržet (zvlášť já ji neudržim) a tak jsme si to objednali. A je to opravdu perfekní vynález. Pes už netahá a vůbec mu to nebrání v pohybu a nemá možnost se na obojku uškrtit. Ohlávka psovi jen dá signál a on přestane tahat (tlačí mu to na pysky a to se používá když třeba pes nechce dát míček). Na obojku se nám téměř udusil a tak si myslím, že v porovnání s ohlávkou je u tahajícího psa spíš za týrání psán obojek.

6 kolly-moni kolly-moni | 12. října 2010 v 16:10 | Reagovat

Moje kámoška má psa a strašně si tu ohlávku vychvaluje.Prej že se bez ní už nikdy neobejde.

7 Veronika Veronika | 4. listopadu 2010 v 19:48 | Reagovat

Ahoj, sice jsem nečetla ostatní komentáře, ale chtěla bych říct svůj názor na psí ohlávku. Máme doma šarplaninského pasteveckého psa, který je ještě ke všemu přerostlý, a do nedávna cca do 5ti let po něm nikdy nikdo nic nechtěl. Povely a tak- vůůůbec. A já jakožto 50 kilo vážící osůbka jsem s ním začala v celkem nedávné době pracovat na poslušnosti. Sedni lehni a podobné. Jelikož je to velmy chápavý a učenlivý pes, šel mu výcvik dobře, JENŽE je to prostě pastevec, takže se snaží ode mě odehnat jakéhokoli cizího psa/zvíře. Vrhá se na dotyčného, ne s tím ho zabít jen z agrese, ale prostě ho odehnat ode mě a ochránit rodinu- jak pastevecké že :) Takže do teď jsem s ním mohla ven.... no vlastně ani pořádně nemohla. Na obojku se dá udržet, ale pak jste opravdu hodně vysílení z neustálého přetahování. Jednou se mi dostalo možnosti pořídit si psí ohlávku a vyzkoušet jak funguje. Nejdřív jsem nevěřila, že to bude fungovat, ale opak je pravdou- POKUD S OHLÁVKOU I PSEM DOBŘE ZACHÁZÍTE. Jeden konec vodítka je připnutý na ohlávce a druhý na obojku, který má pejsek. Teď reakce na komentář Lovely Sims Team/ Gipsíka-Použití téhle ohlávky může být velmi drastické, ale je v případě, že s ní škubete, cukáte, cloumáte, psa jí mlátíte a podobné s prominutím "hovadiny". A taky je samozřejmost, že ohlávku využívám jen s obojkem a pouze pro účel procházek. Ne jako náhradu za obojek. Ohlávka mi pomáhá v tom, že pes, pokud se na někoho/něco vrhne, je snáze "odvolatelný" - kůly ohlávce nemůže letět zběsile v před, ale musí otočit hlavu a nemůže ani dotyčného pokousat, protože když škubne smyčka kolem čenichu se stáhne. Takže podle mě, pokud se ohlávka používá správným způsobem a jen na "krizové" situace (vycházka, pokud je pes nepřátelský vůči ostatním,...)je dost dobrým pomocníkem. Toť můj názor :)

8 bella bella | 31. prosince 2010 v 14:11 | Reagovat

hhhhhhhhhhhzhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhnhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama