Leden 2011

Koňské krmítko

30. ledna 2011 v 22:08 | Minda |  Zápisník
"Vezmi si Pohodu," oznámila mi J. po krátkém přemýšlení. Zamířila jsem s úlevou k mladé huculské kobyle, která mi na uvítanou oblízla ruku. Pohodku jsem teď dlouho nejezdila. Stáhla jsem opatrně otěže z krku a odvedla ji od ostatních koní.


Velice zajímavé :)

14. ledna 2011 v 16:46 | Minda |  Tak tohle stojí za to!
Tenhle odkaz by vás mohl zajímat. Mimochodem, ve Firefoxu to občas blbne, doporučuji přes IE. Tak klikněte zde.


P.S. Možná, že jsem vám už fotku níže někdy ukazovala. Pokud ne, tak jde o zajímavého motýla jménem Drvopleň hrušňový (Zenzera pyrina). Aspoň mi to tvrdil na jednom fóru entomolog známý pod převzdívkou Renno. Motýl na fotce je samička (samečci mají taková podivná tykadla), jinak pro představu, rozpětí křídel se u drvopleňů pohybuje kolem 3,6 až 6 cm. Už jsou méně běžní, i když o úplně vzácný druh zatím nejde. Našla jsem tohohle motýla v létě ve svém pokoji, jak sedí na dracéně.
Zajímavá potvůrka...


Útulek SOZKN

7. ledna 2011 v 21:01 | Minda |  "Můj" útulek SOZKN
První červen 2010 znamenal mnohé. Zemřela historička umění Anna Fárová a ruský básník A.A. Vozněsenskij, vrátil se starý systém mzdy pro rodiče na mateřské dovolené. Také (jako každý rok) oslavily svůj svátek děti, české Laury a slovenské Žanety.

Ptáte se, jak to souvisí s útulkem? :)

Je to jednoduché. Tenhle krásný červnový den jsem totiž napsala první e-mail do SOZKN. Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, jak zní celý název, mne zprvu neočekávalo s otevřenou náručí. Ale nakonec mi vstřícně nabídli, že v útulku můžu pomáhat. Nejen na webových stránkách, ale i osobně.

Stala jsem se tak nejmladší členkou neoficiálního svazu pražských útulků - věkový průměr dobrovolnic i majitelek se pohybuje spíš kolem třicítky i víc let. Jako dobrovolníci se mohou hlásit jen plnoletí (osmnáctiletých tam však moc není).

Zaujala mě strategie "našeho" útulku. Dobrovolníci odchytávají do klecí toulavé kočky. Pokud vypadají starší než zhruba tři (dva) roky, nechají je být. Takové kočky žijí příliš dlouho "venku", než aby si zvykaly na nový domov. Také kočky se "cvikem" (procvaknutím, podobně jako třeba u prasat) v uchu uniknou odchytové kleci. Cvikem se  podle některých veterinářů označují kastrovaná zvířata.

Ostatní kočky, které nemají procvaknuté ucho nebo vypadají "nezletile", se bez ohledu na majitele odvezou do útulku. Zde se mají dobře, dostanou se k hodným novým majitelům. Ale já se ptám: je to správné? Jak by vám bylo, kdyby vaše kočka zmizela a dostala se k novému majiteli bez vašeho vědomí? Nestresuje se kočka novým prostředím a pobytem v útulku (někdy i několik let)? Možná ano, možná ne. Jenže zjistit, která kočka potřebuje doopravdy pomoci, je zatraceně těžké. Úděl útulků je snažit se pomoci těm potřebným - a ty ostatní nechat žít, jak chtějí.

Mimochodem, pokud se chcete podívat na kousek mé práce na webovkách útulku (hlavní administrátorka nejsem já, ale Soňa; nabídku koček aktualizují dvě majitelky poboček útulku), podívejte se zde.

utulek
utulek